Cordless Construction Mixer Dnipro-M DBM-200BC
SKU 99673000
Available
Available
Compare
Sign in
to add this item to wishlist
Shipping
​​​​
  • Pickup from our store is free of charge
  • Slovenská pošta
  • By courier in Bratislava
Guarantee
  • Warranty on batteries 12V, 20V - 1 year
  • Manufacturer's warranty - 3 years
  • The ULTRA series - 5 years
  • Keys and heads - guaranteed for life
Payment
  • Online Credit Card
  • Payment on delivery - Slovakia
  • Payment in cash or by bank card in store
Description
Battery type
Li-Ion
Model
DBM-200BC
Engine type
brushless
Rated voltage
18 V
Electronic speed control
yes (7 speeds)
Mechanical speed control
yes
Number of mechanical speeds
2
Gearbox housing material
aluminum
Soft start
yes
Protection against accidental switching on
Spindle thread
M14
Paddle type
left-handed
Whisk size included
120 mm
Maximum mixture volume
80 l
Speed at 1st gear
0-450 rpm
Speed at 2st gear
0-720 rpm
Maximum diameter of the whisk
140 mm